Bahis sitelerihttps://www.paykwik.orghttps://marmarisexcursions.worldMarmaris Gezilecek YerlerPaykwikhttps://centralandco.com

TTSO BAŞKANI HACISALİHOĞLU SORUNU AÇIKLADI

reklam
01 Mart 2018 34 views 0
reklam

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu: “Ülkemizde Gençlerin Hangi Mesleklere Uygun Olduğu Tespit Edilmiyor

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen etkinlikte öğrencilerle buluştu.

 

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen etkinlikte öğrencilerle buluştu.

Konuşmasında meslek seçerken herkesin kendi karakter yapısı ve yeteneklerine uygun işler seçmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, “Ülkemizde gençlerin hangi mesleklere uygun olduğu tespit edilmiyor” dedi. “Avrupa’da küçük yaşlarda yapılan testlerle çocuklarının yetenekleri biliniyor ve ona göre meslek yönlendirmesi yapılıyor” diyen Hacısalihoğlu, öğrencilere “Asıl amacınız ömür boyu yapacağınız işte başarı kazanmak ve dolayısıyla mutlu olmak. Bu kararları şimdiki yaşlarınızda almalısınız. Kendinize alternatifli bir yol haritası çizin. Belki ilk seçtiğiniz işte mutlu ve başarılı olmazsınız. Hemen öteki alternatife geçmelisiniz. Çevrenizi iyi seçin. İnsan ilişkilerinizi sağlıklı bir şekilde yönetin. Kendi yapınıza uygun sektörleri belirleyin. Bugün Türkiye’de herkese uyan bir sektör ve iş var. Öğrencilik yıllarınızı kendinizi yetiştirmek için çok iyi değerlendirin. Araştırın, çalışın. Zamanınızı boşa harcamayın. Sosyal hayatın içinde olun” tavsiyelerinde bulundu.

Özel sektörde hızlı bir değişim yaşandığını ve gelişen teknolojiye bağlı olarak farklı iş kollarının ortaya çıktığını vurgulayan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Dünyadaki üretimin ve koordinasyonun bir parçası olmalıyız. Tüketici toplumu olmak yerine üretimin içine girmeliyiz. Katma değeri yüksek ürünlerin ekonomiye katkısı gün geçtikçe azalıyor. Hızla orta ve yüksek teknolojiye yönelmeliyiz. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın orta ve ileri teknoloji içeren üretimi artırma konusunda biyoteknoloji ve inovasyon merkezi, TR61 Yeşil Endüstri Bölgesi gibi yürüttüğü önemli projeler var. Sürekli üretimi düşünün. Üretimi olmayan ülkenin kalkınması ve refah düzeyini yükseltmesi beklenemez. Her zaman başka ülkelerin pazarı konusunda oluruz. Bunu engellemek için gençlerin her zaman üretimin içinde olması lazım.”

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Hacısalihoğlu’na günün anısına bir plaket takdim edildi.

reklam
BENZER KONULAR
reklam
FOTO GALERİ
reklam