Bahis sitelerihttps://www.paykwik.orghttps://marmarisexcursions.worldMarmaris Gezilecek YerlerPaykwikhttps://centralandco.com

OF TARİHÇE

reklam
28 Ocak 2018 53 views 0
reklam
Miletoslu denizcilerce kurulan kolonilerden biri olan Of’un İÖ. 312’de Pontus Krallığı sınırları içine girinceye kadar bağımsız bir yönetim olduğu, Pontus egemenliğinin yıkılması ile Roma sonrada Bizans egemenliğine girdiği, Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde ise önemli bir ticaret merkezi olduğu bilinmektedir. Of, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.
Tarihçi Şemsettin Sami ve Ali Cevat Of’un Trabzon Vilayeti Lezistan Sancağına bağlı bir kazası olduğunu, 60.000 nüfusu ile 100’ün üzerinde köyü bulunarak tahıl, meyve, fındık ve ceviz üretimindeki öneminden bahsedilmektedir.
1.Dünya savaşında Çanakkale savaşlarından sonra Osmanlı Genel Kurmayının Çanakkale birliklerini II. Ordu adıyla Doğu Anadolu’ya kaldırmak kararı üzerine Rus’ların Doğu Anadolu’yu işgal etmeleri üzerine bir Rus Tümeninin de Karadeniz sahilinde kıyı şeridini işgale başlaması ile Of 15 Mart 1916 da Rus kuvvetlerince işgal edilmiştir. Yaklaşık 2 yıl Rus ve ayrılıkçı Ermeni güçlerinin elinde kalan Of,  28 Şubat 1918 de Türk Birliğince kurtarılır.
www.of.gov.tr
reklam
BENZER KONULAR
reklam
FOTO GALERİ
reklam